הקמת גינת ירק


הטרנד הבריאותי תופס תאוצה בשנים האחרונות ואיתו גם גינות הירק הביתיות.
גינת ירק בחצר הביתית תספק לנו ירקות טריים נקיים מריסוס מסיבי ותהליך הקמתה יכול לספק תעסוקה ולשמש כאטרקציה לילדים ולמבוגרים כאחד.

את הקמת גינת הירק נחלק למספר שלבים ונייעל את תהליך העבודה.

בחירת מיקום

חשוב שגינת הירק תהיה חשופה לשמש מלאה. כלומר, לצמחים בגינה דרושות לפחות שש שעות שמש ביום וזאת בכדי שהם יוכלו להתפתח יפה גם בימי הסתיו והחורף.
בנוסף, בעת בחירת המיקום יש לקחת בחשבון גישה עתידית נוחה להשקיית הצמחים, לקטיפה ולטיפול השוטף.

הכנת הקרקע

דבר ראשון יש לנקות היטב את האדמה המיועדת מלכלוך וצמחייה.
רצוי ואף מומלץ להוסיף קומפוסט לקרקע. קומפוסט זהו דשן אורגני שמהווה בעצם "מזון" לצמחים. יש לשים קומפוסט בכמות של 30 ליטר לכל 2 מ"ר (ניתן להשיג בכל משתלה או חנות גינון, מגיע לרוב בשקים של 25 ליטר).
לאחר מכן יש לתחח את הקרקע. כלומר, להפוך את האדמה באמצעות מגרפה או את חפירה, דבר אשר יאוורר את הקרקע ויסייע לניקוז מים.

ערוגות

לפני השתילה מומלץ להגביה במעט את החלק בקרקע שמיועד לשתילת הירקות והצמחים. הרמת הקרקע תעניק יותר שטח לשורשי הצמח ותמנע מהם להירקב ע"י יצירת ניקוז מים אופטימלי.
אם הוספתם קומפוסט, זה כבר יצר את אפקט הגבהת הערוגה.

דבר נוסף לפני השתילה שיש לעשות הוא להחליט מה אנו מעוניינים לשתול. שכן, לכל סוג צמח וירק ישנם את מרחקי השתילה המתאימים לו. (לברר המרחקים בעת קניית השתילים / הפקעות).   

השקיה

הדרך הטובה ביותר להשקיית גינת הירק שלך היא פריסה של מערכת טפטפות. כמובן שלכל צמח וירק יש את כמות המים שלה הוא זקוק ולפי זה יש לבחור את סוג הטפטפות ואת המרחקים ביניהן. בנוסף לכך שהצמחים מקבלים את כמות המים שהם צריכים, נחסכות כמויות גדולות של מים.
חשוב לזכור להתקין ווסת ומסנן בחיבור שבין הברז לצינור. (לא התקנה מסובכת וחשוב בכדי לשמור על תקינות הטפטפות והצינורות וכדי לשמור על טפטוף כמות מים אחידה).
בנוסף,ניתן לחבר למערכת הטפטפות מחשב השקייה אשר תוכלו לתכנתו מתי לפתוח ולסגור את המים.

כמובן שישנם צמחים הדורשים הרטבה מלאה ובמקרה כזה, מתזים או ממטירים הם הפתרון.

לקריאה נוספת: תכנון מערכת השקיה.

שתילה / זריעה

הצמחים הראשונים ששותלים בגינות ירק הם תבלינים, ניתן לשלב צמחי נענע, לואיזה, מליסה, רוזמרין או שיבא. באיזורים הפינתיים אפשר לשתול פקעות או צמחי נוי פורחים.

את רוב צמחי התבלין אפשר לגדל בקלות מזרעים ואפשר לשתול צמחי תבלין מהמשתלה. ראו 10 צמחי תבלין מומלצים לגידול.