תכנון מערכת השקיה


במאמר זה תוכלו למצוא טיפים לתכנון יעיל של מערכת השקיה בגינה הפרטית אשר יתרום לחסכון חשוב במים ובכסף ויעניק לצמחיה את כמות המים הנכונה שלה היא זקוקה.

תכנון מערכת השקיה הינו חלק בלתי נפרד מתהליך הקמת גינה, תכנון יעיל הוא חשוב על מנת להנות מגינה פורחת. כאשר יש שלושה גורמים שיש לקחת בחשבון בעת התכנון:

- סוגי הצמחים בגינה - השקיית מדשאות תעשה לרוב בהמטרה או בהתזהעצים, שיחים, עציצים   ופרחים נשקה באמצעות טפטפות או בהתזה.
- האקלים.
- סוג האדמה (האם אדמה קלה או אדמה כבדה).

בקרה

בבואנו לתכנן מערכת השקיה, קיימות בפנינו שתי אפשרויות: מערכת השקיה ידנית או מערכת השקיה ממוחשבת. 

כאשר במערכת הידנית, השליטה בהשקיה היא כמובן ע"י פתיחת וסגירה ידנית של הברז.
מערכת השקייה ממוחשבת הינה מצוידת במחשב השקיה הפוקד על סגירה ופתיחה של הברז לפי תוכנית הנקבעת מראש. ברוב מחשבי ההשקיה קיים גם ברז ידני, למקרה של תקלה.
קיימים מחשבי השקיה DC, המופעלים באמצעות סוללה ויש המופעלים באמצעות מתח קיר (AC). ישנם מחשבים השולטים על קו מים אחד ויש מחשבים היכולים לפקוד על מספר ברזים.

ברוב הגינות מומלץ לעשות שימוש במחשב השקיה. שכן, את ההשקעה הכספית שהשקענו במחשב ההשקיה נקבל בחזרה עם הזמן באמצעות חסכון במים. נקבע מראש את תוכניות ההשקיה המתאימות לצמחים שלנו וכך גם לא נשכח להפעיל את הברזים ונמנע ייבוש הצמחיה ולא נשכח לסגור ונמנע בזבוז מיותר של מים.

צנרת וציוד השקיה

חשוב לתכנן היטב גם את הצנרת בגינה. חשוב לבחור את סוג הצנרת והחלקים בהתאם למבנה הגינה ולמרכיביה (דשא למשל, לא נשקה כמובן בטפטפות). נתכנן היטב את מיקום הצינורות, המרחקים, המקומות בהם יש צורך בזוויות או בהסתעפויות ועוד. (במידה ומדובר בגינה גדולה, שרטוט הגינה ומערכת ההשקיה יכול מאוד לעזור).

- תכנון מערכת הטפטפות - מתן דגש על המרווחים בין הטפטפות ועל קצב שחרור המים (משתנה מגינה לגינה ומצמח לצמח). ניתן לרכוש צינור מוביל  (צינור עיוור) ועליו ננעץ את הטפטפות המתאימות שנרכוש בנפרד. בנוסף, קיימים צינורות אשר בהם כבר מותקנות טפטפות. 

- ממטרות ומתזים - יש לקבוע מראש את מיקום הממטרות והמתזים בהתאם לגודל הגינה וסוג הצמחים. בדשא למשל, מומלץ להשתמש בממטירי גיחה נסתרים אשר קופצים החוצה עם פתיחת המים וזאת על מנת לא לפגוע בהם בעת כיסוח הדשא. 
יש לתת דגש על המרחקים במיקומים, על מרחק ההתזה ועל קצב ספיקת המים.