תכנון גינת גג פורחת


בבתים רבים משמשת המרפסת כמקום שליו ורגוע שבו יושבים במנוחה בסוף יום עבודה. אפשר להפוך כל מרפסת לגן חי ופורח בזעיר אנפין.

מרפסת או גינת גג שבה משולבים צמחים פורחים מספקת ערך מוסף למקום ולגנן החובב. במרפסת יש את האפשרות לגדל מגוון רחב מאוד של צמחים.

במרפסות גדולות ומרווחות ניתן לשלב צמחים גדולים שאותם ננטע בחביות או באדניות עץ מעוצבות. בתחתית האדניות נשלב פרחים צבעוניים שיוסיפו צבע למרפסת ויעזרו באיזון הטמפרטורות של האדניות.

ניתן לנצל את קירות המרפסת, עמודים תומכים או אפילו את התקרה לתליית צמחים מטפסים או משתרכים באדניות קטנות. בזמן התכנון של הצמחים התלויים למיניהם מומלץ לתכנן גם את מערכת התאורה ולדאוג שלא תיפגע מעלוות הצמחים.

צמחים שוחרי צל יתאימו למרפסות הפונות צפונה, בדרך כלל הן מוצלות במשך רוב שעות היום.
צמחים פורחים יעדיפו מרפסות מזרחיות או מערביות, בתנאי שבשעות השיא נצל עליהם באמצעות העצים שישולבו במרפסת. במידה והמרפסת פונה דרומה ניתן לשלב בה צמחים אוהבי שמש כמו פלרגוניום הגננים. במידה והגינה שטופת שמש מומלץ לשקול להתקין גם טפטפות.

כדי לשפר את תנאי הגידול במרפסת, מומלץ לגדל את הצמחים באדניות מלאות בכבול שמסוגל לאצור את הלחות ולשמור על טמפרטורה יציבה יותר לשורשי הצמח.
המים המצטברים בתחתית האדנית מאדים בשעות החמות של היום הישר אל תוך הקרקע.

חלק בלתי נפרד מהאווירה שבמרפסת הוא הניחוחות. לכן מומלץ לשלב צמחים ריחניים כמו שיבאלימונית, רוזמרין, אורגנו, נענע, לואיזה וכדומה.

אפשר כמובן לשלב במרפסת גם דשא סינטטי. התקנת דשא סינטטי במרפסת או בגג תעניק מראה נפלא למקום ותוסיף המון לתחושת הטבע. 

מקור התמונה הראשית: אמא אדמה