איך להתקין דשא סינטטי על אדמה


דשא סינטטי הופך לנפוץ יותר יותר בשנים האחרונות. בעיקר בגלל משבר המים שפוקד את ישראל ואיתו מחירי המים שלא מפסיקים לעלות. כך אפשר להנות ממדשאה ירוקה ויפה ללא תחזוקה רבה ועלויות גבוהות.
התקנת דשא סינטטי באופן הנכון תאריך את חייו של מרבד הדשא, לכן חשוב לעשות זאת על הצד הטוב ביותר. מאמר זה בא להסביר כיצד להתקין דשא סינטטי על אדמה.

לא מעט בעלי גינות הבינו שקל וזול יותר להתקין דשא סינטטי וכדאי לוותר על כאב הראש שקשור בטיפול בדשא טבעי. אין יותר צורך בכיסוח הדשא, אין יותר צורך בהשקיה ולא קיים החשש שמא נשכח לפתוח או לסגור את הממטירים ואין צורך בדישון ובהדברה.

כיום קיים בשוק מגוון רחב מאוד של סוגי דשא סינטטי הנראים כמו דשא טבעי לכל דבר. הם מגיעים בגוונים רבים, ובצפיפויות ובגבהים שונים המעניקים להם לא רק מראה טבעי אלא גם תחושה ומרקם של דשא אמיתי. סיגי הדשא סינטטי המוכרים הם נפוליאון, קיסר, גולד ואס טופ. גובהה הסיב הנמכר ביותר הוא 40 מ"מ ואחריו ה 42.

כאמור, התקנת דשא סינטטי הינו תהליך מורכב יחסית אשר חשוב לעשותו בצורה תקינה ונכונה, על מנת לשמור על איכות הדשא ועל מראהו ואף מומלץ להתייעץ או להזמין שירות של חברת גינון מקצועית המתעסקת בהתקנת דשא סינטטי.

השלבים בהתקנת דשא סינטטי

לאחר שבחרתם בדשא סינטטי לפי ההעדפות האישיות שלכם, ניתן להתחיל בעבודת הכנת השטח ובמלאכת התקנת הדשא.

אם בשטח המיועד היה קיים בעבר דשא טבעי, עשבייה או כל צמחייה אחרת - חשוב לבצע ניכוש יסודי ועקירה של כל העשבים בקרקע ומומלץ לבצע ריסוס בקוטל עשבים ולחכות שבוע עד עשרה ימים עד להתקנה.

לאחר שהשטח נקי, יש לפזר שכבת מצע המיועדת לדשא סינטטי. בדרך כלל נהוג להשתמש באבן שומשומית קטנה בגובה של 5-10 סנטימטרים תוך יצירת שיפוע קטן עבור ניקוז.

התקנת דשא סינטטי

כעת יש להדק היטב את שכבת המצע ועליה לפרוש יריעת בד שחורה (פלריג) בכדי למנוע הצצה עתידית של עשבייה ולקבעה לקרקע באמצעות יתדות או מסמרים מגולוונים.

על היריעה יש לפרוש את גלילי הדשא (חשוב להקפיד שכל המרבדים יהיו בכיוון פרישתם על מנת לשמור על אחידות מראה) ולבצע את החיתוכים המתאימים.
במידה וקיימים מספר מרבדי דשא, יש לבצע הדבקה של החיבורים. יש לקפל מעט את השוליים של המרבדים ולהניח רצועת הדבקה מ-PVC, ולקבע אותה באמצעות יתדות או מסמרים. על רצועת ה-PVC יש למרוח שכבת דבק, להניח את קצוות המרבדים ולהדק קלות.

לאחר המתנה של 15-20 דקות שהדבק יתייבש, נקבע את יריעות הדשא אל הקרקע באמצעות המסמרים המגלוונים במרחקים של כ-15-20 סנטימטרים.

הברשה - השלב האחרון הוא הברשת הדשא. באמצעות מטאטא כביש או מכונה מקצועית מסרקים את הסיבים על מנת לנקותם ולייצבם ולתת להם מראה אחיד.

לקריאה נוספת: איך להתקין דשא סינטטי על ריצוף