גידול חסה


חסה היא צמח חד שנתי ממשפחת המורכבים, גידול החסה בבית כרוך במעט טרחה והמון הנאה כי אין יותר טעים מלקטוף עלי חסה טריים מהגינה ישר לסלט.

צמח החסה הינו גידול חד שנתי , את הצמח שותלים בחודשי אוקטובר-מאי. יש מגוון זני חסה בצבעים שחור, אדום, סגול וחום, הצמח בד"כ מגיע לגובה של 50 ס"מ.

בחירת החלקה והכנתה 

את החסה שותלים בקרקע נקייה מעשבים, לכן לפני השתילה ננקה את הקרקע מגידולים קודמים. כמות האור משפיעה על הפריחה של החסה לכן בחורף עליה לקבל שמש מלאה, ניצור שורה של ערוגות בעומק של 1 ס"מ ובמרווח של 5 ס"מ בין זריעה לזריעה.

השקיית החסה

החסה זקוקה להשקייה סדירה, כאשר אינה מקבלת מספיק מים, עליה מרירים ולכן תמיד נשמור על קרקע לחה. כאשר יש גשמים מרובים אין צורך להשקות. מומלץ להתקין טפטפות כששותלים את החסה.

גיזום החסה 

את החסה ניתן לקטוף כ-3 שבועות מתהליך הזריעה, ניתן לקטוף את כל החסה או לקטוף עלים לפי הצורך. יש להוריד את פרחי החסה ברגע שעמודי הפריחה מתחילים להופיע מכיוון שפרח החסה גורם לעלים להיות מרירים.

תכונות החסה ושימושיה

הצמח מייצר לוטאין ונוגדי חמצון נוספים,ולכן הוא אחד המקורות הנפוצים ביותר בתזונה ללוטאין. הלוטאין תורם לבריאות העין ומניעת מחלות לב וסרטן .

החסה ידועה כמקור עשיר לחומצה פולית, התורם למניעת מומים מולדים במערכת העצבים של העובר ומסייעת בהפחתת רמות ההומוציסטאין בדם.

גם ברפואה עממית משתמשים בחסה, לצמח יש השפעה מרגיעה על מערכת העצבים ולכן היא מיטיבה עם הסובלים מנדודי שינה , כמו כן היא מתאימה למי שסובל מאנמיה או מעצירות.