שילוב זרימת מים בגינת הבית


מים הם היסוד הבסיסי לקיום כל צורת חיים. בכל התרבויות מתייחסים למים כאל מקור החיים. ולכן הם משפיעים עלינו בצורה ישירה.

ידוע שהמקום המרכזי המוביל להתרגעות הוא הים. ולא בכדי. קול פכפוך המים משפיע באופן ישיר על התת מודע שלנו ויוצר תחושת שלווה ורוגע. מכאן, ששילוב מים בגינת הבית שלנו הם פתרון משלים מצוין לאווירה נעימה וחיונית.
מעצבי גינות רבים נוטים לשלב היום מים במגוון רחב של צורות, ובשל ההיענות הגדולה, מגמה זו מתפתחת ומתרחבת בעוצמה.

שילוב בריכת דגים בגינת הבית:

דגי קוי בבריכת נוי

מקור התמונה : יאיר אומנות לגינה

השימוש הנפוץ ביותר במים בגינת הבית הוא באמצעות בריכות נוי. לבריכת נוי השפעה גדולה מאוד על מראה הגן. ניתן לעצב בריכת נוי במגוון רחב של סגנונות ובכך להתאים אותן לאווירה הכללית של הגינה. בריכות הנוי משתלבות מצוין גם בגינות של מסעדות, בתי קפה ובתי מלון. הן מקרינות עוצמה ויוקרה, הן מעניקות נופך עיצובי חזק מאוד וברב המקרים אף הופכות למרכז הגן.
ברב המקרים בריכת הנוי משלבת בתוכה גם דגים וצמחי מים מיוחדים אשר תורמים רבות לנוכחות המרשימה של בריכת הנוי.

ישנה חשיבות גדולה מאוד לבחירת הדגים המתאימים והצמחייה המתאימה. חשוב שסוגי הדגים יסתדרו יחד ויתקיימו יחד בהרמוניה. גודלם וצבעם של הדגים חשוב גם כן. דגים קטנים מידי או דגים בצבעים כהים יחסית עלולים "להיעלם". כדאי לשלב דגים גדולים בצבעים בוהקים על מנת להבליט את יופיים.
אנשים רבים נוטים לחשוב שבריכת נוי בגינה בעיקר בשילוב דגים דורשת תחזוקה יומיומית ולכן נמנעים מלהקימה. חשוב להדגיש כי זהו מיתוס.

בריכת דגים המוקמת בצורה נכונה ומקצועית אינה דורשת תחזוקה כלל. תוך זמן קצר היא יוצרת מערכת אקולוגית עצמאית המתחזקת את עצמה כמו מאגר מים טבעי. כדאי לשלב דגים הניזונים מחרקים וממעופפים ובכך מהווים הדברה אקולוגית.
לבריכת דגים יתרון נוסף. ניתן לשלב בה צמחי מים מרשימים ומיוחדים כמו הנימפאה לבנה או תכולה, צמח הנופר צהוב ועוד שמעניקים לכל בריכת נוי הדרה מפוארת.

שילוב מפל מים בגינת הבית:

מפל מים מבטון אדריכלי

מקור התמונה : יאיר אומנות לגינה

כאשר מתכננים טיול בטבע, ברב המקרים נחפש יעד הכולל מקווה מים, נחל או מפל מים טבעי וברב המקרים אנו בוחרים באתר מסוג זה למקום היעד שלנו. ויש לכך סיבה.מראה המים הזורמים בשילוב צלילי פכפוך המים מעניקים לנו שלווה ורוגע שלא ניתן להסביר. מים זורמים ידועים כמקור מעולה לשחרור לחצים ותחושת שלווה ובכך תורמים המון לבריאותנו.
כיום, ניתן להשיג תחושות אלו בעזרת הקמת מפל מים שופע חיים בגינת הבית באמצעות מסלעה שנבנתה מסלעים טבעיים או באמצעות בטון אומנותי ניתן להגיע לתוצאות מדהימות אשר יגרמו לכם לשבת בגינה כל היום.

למפל מים נוכחות אדירה. ברב המקרים שילוב מפל מים בגינת הבית ימרכז את תשומת הלב אליו.
מפל המים עובד בסירקולציה כך שנעשה שימוש במים ממוחזרים ובשל כך עלויות האחזקה נמוכות משמעותית.
מפל מים גדול מידי עלול ליצר לנו את התוצאה ההפוכה. רעש חזק מידי, קול וצליל צורם או מפל קטן מידי אשר אינו נשמע כלל.

כמו כן, מיקום המפל משמעותי ביותר. יש להתחשב באזורים החשופים לשמש או לרוח על מנת למנוע אידוי מהיר של המים.
שילוב מזרקה בגינת הבית:

שילוב מזרקת מים בגינת הנוי

דרך נוספת לשלב מים בגינת הבית הינה מזרקה מאבן טבעית. מזרקה מיוחדת תעניק לנו אווירה נעימה בזכות המים הזורמים באופן קבוע.

ניתן למצוא היום מגוון רחב של מזרקות מסוגים שונים כך שניתן להתאימן לכל סגנון גינה. בין אם רוצים מזרקה מיוחדת מושכת תשומת לב ויוצרת עניין ובין אם בוחרים דווקא במזרקה ניטרלית וסולידית.  
מזרקה העשויה מאבן מיוחדת או מסלע יפיפה תעניק לכם תחושה של מים זורמים ממקור טבעי ובכך תשלים את אווירת הזרימה הכה חשובה בגינת הבית.

כמו מפל המים, כך גם מזרקה עובדת בסירקולציה של מים ממוחזרים ובכל חוסכת את עלויות המים.
בניגוד לדעה הרווחת כי מים מושכים אליהם חרקים ויתושים, מזרקות, מפלים ובריכות נוי אשר הוקמו כהלכה, אינן מושכות אליהן יתושים וזאת בשל זרימת מים תמידית.

חשוב לוודא שאין מים עומדים בשום שלב ובכך להימנע מהופעת מזיקים.

איך מתחילים בהוספת אלמנט המים לגינה?

תחילה, אם אתם מסוג האנשים שאוהבים לעשות בעצמם את עבודות הגינון, קחו השראה מאתרי אינטרנט. חשוב לדעת את החוקים בהקמת בריכת נוי ודגים שלא תסתבכו בבעיות עתידיות.

לא משנה באיזו דרך תבחרו לשלם מים בגינת הבית שלכם, חשוב ורצוי להיעזר באיש מקצוע בעל ניסיון רחב אשר יבטיח תוצאות מעולות.

מקור התמונה הראשית : יאיר אומנות לגינה